Czekaj...
ADRESACI – Osoby zadeklarowane do lekarza POZ, w wieku 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, w szczególności obciążone czynnikami ryzyka, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały z tych świadczeń.
Przy ocenie wieku należy brać pod uwagę jedynie rok urodzenia.
WYKONUJĄCY – lekarz POZ, z możliwością udziału pielęgniarki.
CO OBEJMUJE ŚWIADCZENIE?:
– wywiad w kierunku obciążenia chorobami układu krążenia i wypełnienie ankiety, badania biochemiczne krwi (badanie poziomu cholesterolu całkowitego, LDL i HDL, triglicerydów oraz poziomu glukozy), pomiar ciśnienia tętniczego krwi, określenie współczynnika masy ciała BMI, badanie lekarskie i ocenę czynników ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, kwalifikację do odpowiedniej grupy ryzyka oraz edukację zdrowotną.
– w przypadku rozpoznania choroby układu krążenia – w zależności od wskazań medycznych, wydanie zaleceń oraz skierowanie na dalszą diagnostykę lub leczenie.
Świadczenia dostępne są w dniach i godzinach pracy POZ.
Terminy realizacji świadczeń ustalane są indywidualnie.
Czynniki ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia według Światowej Organizacji Zdrowia, do najistotniejszych:
Podejmując działania wpływające na czynniki ryzyka można uzyskać obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia.
ADRESACI – Osoby dorosłe, zadeklarowane do pielęgniarki POZ, nie posiadające w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w tym, w szczególności:
– osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorymi na gruźlicę
– osoby, u których stwierdza się przynajmniej jedną z następujących okoliczności usposabiających: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą,uzależniony od substancji psychoaktywnych.
Przy ocenie wieku należy brać pod uwagę jedynie rok urodzenia.
WYKONUJĄCY – pielęgniarka POZ
CO OBEJMUJE ŚWIADCZENIE?:
– wywiad w kierunku gruźlicy, wypełnienie ankiety oraz edukację zdrowotną.
– w przypadku osób z grupy największego zachorowania – przekazanie przez pielęgniarkę pisemnej informacji lekarzowi POZ wybranemu przez pacjenta o wynikach ankiety oraz poinformowanie pacjenta o konieczności zgłoszenia się do lekarza POZ celem dalszej oceny stanu zdrowia.
Świadczenia dostępne są w dniach i godzinach pracy POZ.
Terminy realizacji świadczeń ustalane są indywidualnie. Świadczenia udzielane są także w warunkach domowych.
Program szczepień ochronnych na rok 2022 – tekst ustawy Program_Szczepień_Ochronnych_na_rok_2022
Konsultacje w sprawie szczepień:
lek. med. Barbara Babiszewska
lekarz pediatra, lekarz medycyny rodzinnej
W środy, w godzinach 14.00 – 15.00.